Barva: červená
Jsou 3 způsoby začátku mše:
a. Průvod
V danou dobu se věřící shromáždí na vhodném místě mimo kostel, kde
bude mše. Drží v rukou ratolesti (své vlastní nebo ty, které zajistí farnost –
je třeba je donést a rozdat!)
Kněz pozdraví lid a pronese krátkou výzvu, pak požehná ratolesti a
pokropí je svěcenou vodou
Ministranti si musí připravit misál a kropáč se svěcenou vodou
Potom se čte evangelium o vjezdu Pána Ježíše do Jeruzaléma, po kterém
může následovat krátká homilie
Nakonec kněz vyzve lid a všichni jdou průvodem do kostela – v čele
ministranti a kněz jako obvykle, ostatní věřící až za nimi
Průvod by měl jako obvykle jít zbožným tempem, zároveň si ale
dávejte pozor, abyste třeba neblokovali dopravu zdlouhavým přecházením přes přechod či podobně
Průvod bývá doprovázen zpěvem – může být potřeba zajistit
přenosný mikrofon a repráček, rozdat texty,
Ministranti a knězi v kostele pozdraví oltář (kněz ho může okouřit) a kněz
se odebere ke svému sedadlu (a převlékne se do ornátu, pokud byl
předtím jen v pluviálu)
Pokračuje se vstupní modlitbou
b. Slavnostní vstup
Probíhá vlastně jako průvod, ale věřící se shromažďují už u vstupu do
kostela
Průvod pak tedy jde jen mezi lavicemi
c. Jednoduchý vstup
Jako při normální mši, jen je jiná vstupní modlitba
Dnes se čtou nebo zpívají Pašije
Bez svíček, bez kadidla, bez úvodního dialogu “Pán s Vámi – I s Tebou – …”, bez
žehnání evangeliáře
Vzhledem k délce Pašijí stojí věřící jen na začátku, pak si mohou sednout; po
okamžiku zesnutí Pána Ježíše na kříži všichni na chvíli tiché modlitby pokleknou
Často čtou nebo zpívají Pašije tři lidé – je-li to potřeba, musí se ministranti
postarat o mikrofony (přinést, odnést, nastavit, zapnout, zkontrolovat,…)
Po Pašijích se pokračuje kázáním
Na konci mše je závazná modlitba nad lidem (něco jako slavnostní požehnání; po
ohláškách úplně na závěr)